Pia Valkonen

Matti Pulkkinen sai muistoseuran

la 4.7.2015

Hei,

perustimme juuri Matti Pulkkisen muistoseura ry:n täällä Kajaanin runoviikoilla. Kirjailija Pulkkisen muistoseuran tarkoituksena on auttaa tallentamaan kirjailijan värikkäitä elämänvaiheita erilaisin seminaarein, alustustilaisuuksin ja muistelutilaisuuksin.

Kirjailija Matti Pulkkinen katkaisi aikoinaan maaseuturomaanien Heikki Turus -perinteen mukaelemalla filosofi Feuerbachin ajatuta "romaani on kaikkiruokainen kuin sika!". Pulkkisen kolmas julkaistu teos Romaanihenkilön kuolema uudisti Suomen siihenastisen kirjallisuuden.

Matti Pulkkisen muistoseura ry:n hallituksen jäseniksi valittiin kirjailija Simo Hämäläinen Joensuusta ja novellisti-kirjallisuuskriitikko Pentti Stranius Lieksasta. Seuran puheenjohtajaksi tuli kirjallisuusterapeutti Raili Miettinen Leppävirralta ja varapuheenjohtajaksi filosofian maisteri ja kirjallisuusarvostelija Asta Torpo Helsingistä. Seuran sihteerinä toimii toimittaja Pia Valkonen Lapinlahdelta.

Matti Pulkkinen (1944-2011) asui viimeiset vuotensa Lapinlahdella.

Terveisin
Pia Valkonen
sihteeri

Rakennus- ja restaurointiliike Lapiomies Oy/Lehtipiika
Juhani Ahontie 5c
73100 LAPINLAHTI
p. 050 5511 611
pia.valkonen@lapiomies.fi
www.piavalkonen.fi

[Vanhempi teksti] « [Sisällysluettelo] » [Uudempi teksti] | [Haku] | [Sivun yläosaan]

Webbiriihi