
pe 20.5.2022
Eilisiltaista keskittymistä A-Studioon vaikeutti se, että piti tursata koirille punkkiliuos niskaan, kissalle ei edes yritetty sitä, kissan kanssa tappelu on edessä viikonloppuna. Birgitta on kuitenkin rohkaistunut. Se uskaltaa Kaivokoskella jo hieman ulos.
Ehdin kuitenkin panna merkille, että Sakari Sirkkanen ei saanut Tytti Tuppuraiselta (sdp) minkäänlaista vastausta siihen, mitä Turkki Suomelta vaatii, jotta hyväksyisi Suomen Nato-hakemuksen. Sauli Niinistö (pres.) oli sanonut, että välillä Turkin vaatimuslista on kymmenkohtainen ja välillä kolmikohtainen.
Kukaan ei Ylellä oikein saa televisiossa kysyttyä suoraan, mitä Recep Tayyip Erdoğanin vaatimukset ovat. Tytti Tuppurainenkin suolsi demarista Krista Kiuru -puhetta blaa, blaa, blaa, blaa ja Sirkkanen mitä ilmeisemmin, vaikka toimittaja onkin, lakkasi kuuntelemasta.
Ulkopoliittisen instituutin Mika Aaltoila pitäisi vapauttaa nukkumaan pienen vauvansa kanssa. Hän oli eilen A-Studiossa ihan pihalla. Toisteli vain, että tässä menee nyt puurot ja vellit sekaisin. Kas, kun ei äidinmaidon vastikkeet.
Uusimmassa Kotiliedessä (11/2022, 18.5.2022) oli Mika Aaltoilan vauvahaastattelu. Televisiokommentaattori on kuulema isänmaan asialla. Rajansa silläkin, sillä eilen ei tyypistä saanut mitään selvää. Sakari Sirkkanen olisi toki voinut pysäyttää keskustelun siihen kohtaan ja tarkentaa, mitä Aaltoila tarkoittaa eikä huohottaa keskustelussa eteenpäin kuin pikkuinen höyryveturi.
Onneksi aamulla meillä oli televisio auki. Ylen aamussa olivat Teivo Teivainen ja Risto E. J. Penttilä. Penttilä (viheliäinen nusuliini) ei voinut millään hillitä leveää natohymyään, joka helmeili kommentaattorin kasvoilla kuin aamubrunchin sampanja kalliissa kristallilasissa eliitin kilistäessä Nato-päätökselle.
Irvokasta, sanoi Ville Blåfieldt Ylen Jälkiviisaissa ja lisäsi perään, että hän on aina ollut Nato-kannattaja, mutta silti uskaltaa sanoa - vaikka hänellä on paljon irvokkuuteen sortuneita kokoomuskavereita - että Nato-hakemuksella ilakointi ei vaikuta kovin hyvältä - sehän on sama kuin tanssisi ukrainalaisten ruumiskasojen päällä.
Hyvä, että Blåfieldt otti asian puheeksi. Anna Perho säesti: "Ei ole eleganttia."
No ei ole eleganttia, ei Kiesus sentään, Perhon puheen kaikkitietävä puheen nuotti on alkanut ärsyttää. Ehkä pitää lukea jokin hänen kirjoittamansa kirja, jotta tietäisin, pidänkö hänestä vai en. Anna-lehden kolumnien perusteella en oikein osaa sanoa.
Perhon jokakohdan ja Nato-asiantuntijan rooli ei ole kovin uskottava. Mitäs Perho onkaan kirjoittanut? Hevosenkäsittelyoppaita ja muuta arkielämän opaskirjoja. Pitää tutustua. Viimeisin julkaistu teos häneltä wikipedian mukaan on Suorat sanat. Siellä hän varmaan on jo vuonna 2019 kertonut kannattavansa Natoa.
Pitää käydä tänään Rautavaaran kirjastossa ja tsekata, löytyykö jotain Perhon kirjoja hyllystä. Pieni ilonpisara on se, että Perho on syntynyt hevostyttöjen Mekassa Ypäjällä ja valmistunut agrologiksi Högre Svenska Lantbruksläroverketistä. Hänen hevostaustansa tosin tiesin jo ammoin lukemani naistenlehtihaastattelun perusteella.
Risto E. J. Penttilän kunniaksi on sanottava, että hän myönsi eilen MTV3:n aamuohjelmassa Ivan Puopololle kakistelematta Suomen olevan nyt USA:n vaikutuspiirissä. Samaan viittasi Ylen Jälkiviisaiden Janne Saarikivi.
Toivottavasti meille ei enempää tule kulttuurikulutustavaraa jenkeistä. Olen jo nyt pannut merkille, että olemme saaneet tuontitavarana televisioon USA:n viisukisan ja jääkiekko-otteluita. Kuuntelen pian uudestaan, mitä Saarikivi sanoo Turkista. Onpa ottanut selvää.
Turkki jatkaa edelleen suoria lentoja Venäjälle ja venäläiset lomailevat täpöllä Turkissa. Kiinnostavaa! Samalla kuitenkin Turkki ottaa vastaan Venäjältä paenneita, jos nyt oikein tajusin.
Onneksi tosiaan Teivo Teivainen viittasi kurdien palautuksista siihen, kuinka Suomi lappoi neukkuloikkareita takaisin ja! Mikä hirveintä. Suomella oli oma pienoinen juutalaispuhdistus toisen maailmansodan aikaan. Keisi S/S Hohenhörn, tässä siivu wikipediaa:
"S/S Hohenhörn oli Saksan laivaston kuljetusalus, joka kuljetti vuonna 1942 Suomen Saksalle luovuttamat kahdeksan juutalaista ja muita sotavankeja. Laivan mukaan nimesi tutkija Elina Sana Suomen juutalaisluovutuksista Saksaan kertovan kirjansa Kuolemanlaiva S/S Hohenhörn – juutalaispakolaisten kohtalo Suomessa."
Ylen Tom Kankkonen ja Päivi Happonen olivat eilen tehneet hyvän ja perusteellisen yhteenvedon Suomen, Turkin ja kurdien suhteesta. Löytyy Ylen sivuilta otsikolla: "Turkki on vaatinut Suomesta useita henkilöitä luovutettavaksi – "Osaan on tehty myönteinen, osaan kielteinen päätös", kerrotaan oikeusministeriöstä."
https://yle.fi/uutiset/3-12450612
Must readissa Heikki Pursiainen pitää kahdeksaan Nato-vastaanäänestäjää urheina. Hyvä, että edes niin.
Eilen oli kiva päivä Paula-siskon kanssa. Ajoin Juukaan ja ensin kävimme Kahvila Hedwigin Helmessä voimauttavalla leivoskahvilla. Minä söin tonnikalapiirakan ja join kahvit. Yleensä juon kannukaupalla vihreää teetä. Oli poikkeustilanne. Jotenkin meni koko viikon rytmi persiilleen, kun maanantaina herätys oli kello 5 ja sitten panin (lappil. ilmaus, meniköhän oikein?) vielä nukkumaan kello 7 - 8.16.
Soitin Nurmekseen kirjakauppa Sananjalkaan ja pyysin kirjakauppayrittäjää ottamaan sivuun Kosti-isoveljen nimpparilahjan. Se saattaa plus-merkin kera ehtiä perille jo tänään. Nimppari on huomenna. Sillä aikaa, kun Paula-sisko kirjoitti veljelle korttia, minä selasin kaupan hyllyjä.
Oli kaikkea mielenkiintoista, mutta ei venäläisen nykynovellin kokoelmaa Toisaalta kaikkea voi sattua eikä Mihail Šiškinkin Kaunokirjoituksia. Tilasin kauppaan novellikokoelman ja Miki Liukkosen Elämä: Esipuhe.
Miki Liukkonen sanoi Puoli Seiskassa jotain sellaista kummaa, että Elämä: Esipuhetta ei ole myynnissä Suomalaisessa kirjakaupassa.
Pakko panna piste tähän. Sanahelinä on ihana paikka. Ostin sieltä kuvioitua kirjepaperia ja kiiltokuvia Toppa-serkun kirjeitä varten. Halusin myös pinkin Vittu mitä paskaa -kassin. Se on kuulema Paskakauppa-yrittäjä-graafikon suunnittelema.
Ja Paskakauppa on .... kauppa Porvoossa ja netissä: https://vittumitapaskaa.fi/
[Vanhempi teksti] « [Sisällysluettelo] » [Uudempi teksti] | [Haku] | [Sivun yläosaan]