
la 13.5.2023
Nauratti eilen, kun kävin aamupäivällä istumassa Juuan Kahvila Hedwigin Helmessä ja kirjoitin lopun alun Toppa-serkkuni kirjeeseen Mikkeliin. Tunsin, että minut on nähty - muutoinkin kuin ärsyttävänä läppärin kanssa tilaa vievänä tunkeilijana.
Olemme Lapinlahdella äitienpäiväpyhien ajan. Anna on tulossa Jyväskylästä sitten, kun heräävät. Toivottavasti me olemme vielä silloin hereillä.
Oli vähän surku jättää paras kevät Kaivokoskelle. Olisin halunnut nähdä viimeisenkin lumikasan sulamisen. Toisaalta Lapinlahdella on ikävöimiäni esineitä ja kirjoja. Kukkien mullat pitäisi vaihtaa. Kriisikeväänä Kuopion jostain K-jättiläiskaupasta ostamani äitienpäiväpelargonia on vielä hengissä. Matin äiti kuulema kasvatti pelargonioita ja ajattelin, että koetan saada kaupallisen pelargonian elämään. Ehkä en vielä tänäkään kesänä vie kukkia Kaivikselle. Pitää kehittää niille jokin jättiläismäinen kasteluallas.
Saint Pauliat pitää jakaa eri ruukkuihin. Näyttävät ahdistuneen pikku ruukuissaan.
Eilen ostin Hedwigin Helmen hyvätasoiselta kirpparilta huomiselle äitienpäivälounaalle uuden keväthameen. Se ei ole ihan niin hippi kuin Lieksasta viime kesänä ostamani intianbasaaripseudohameet. Ikävöin vanhan ajan intianbasaareiden tuoksua.
Indeiska-merkkisissä vaatteissa on jotain liian sliipattua entisiin verrattuna. Jotain liian tuotteistettua.
Tavallista kannullistani sitruuna-inkivääriteetä nautiskennellessani tuli kahvilan yrittäjän mies Seppo-koiran kanssa kertomaan, että hänellä olisi meidän Saabiin sopiva tavaratilan verho. Hän kuulema oli tuonut sen aikoinaan Porvoostaan ja säästellyt sitä. En ehtinyt kysyä, mitä tapahtui Saabille, josta se on peräisin.
Muistaakseni jostain autosta irrotimme tavaratilan verhon Marian pyörätuolin kuljettamista varten. Joka tapauksessa oli mukava, kun se, että meidän venäläisen huoran luomiväri-Saab on huomattu. Se kuulema on usein parkissa Hedwigin edessä.
Niin on ja aina varsin kauan. Olisi ollut nytkin vielä vähän kauemmin, jos olisin saanut netin läppärissäni toimimaan. Windows halusi ehdottomasti päivittää jotain ja Luojan kiitos, kirjoitan Libre Officella. Jos Topan kirjeen aihio olisi ollut jossain ...tun pilvessä, en olisi saanut siihen lopun aloitusta eilen.
Piti kirjoittamani kahvilapäivitys on line, mutta läppäri jurrasi päivityksiään. Periaatteessa inhoan anglisismeja on line ja printti ja mitä niitä onkaan. Ja käytän niitä taajaan. Miten voisi ilmaista on line toisin? Ehkä keksin vielä. Kävisikö suorana?
Piti eilen kirjoittamani kahvilassa, että olipa hyvä Karjalaisen kolumni kirjailija Jukka Niskaselta. Jukka Niskanen kirjoitti otsikolla Uskon asioita Ville Mäkipellon ja Paavo Huotarin kirjasta Sensuroitu - Raamatun muutosten vaiettu historia.
"Minusta enkeleitä ja pyhiä henkiä ei ole olemassa, neitseellinen syntymä ei ole mahdollinen." (Karjalainen pe 12.5.2023 sl 15)
Tähän sanon vain, että niinpä. Lisäksi olen sitä mieltä, että Jumalansynnyttäjän neitseellisestä synnyttämisestä on jotain hyvin misogyynistä, naisvihamielistä. Mitä pahaa on perinteisessä luonnollisessa tavassa, josta ihminen saa alkunsa?
Naisen kyvyssä hedelmöittyä on varmaankin jotain pelottavaa.
Suomen kulttuurijournalismin contessa Adelaide de Saint Erasmo whatsappasi 5. toukokuuta, että Savon Sanomissa on hyvä Martti Ripaojan teksti fasismista. Istuin toista kertaa sinä päivänä Juuan ABC:llä ja ryntäsin lukemaan näköislehden.
Otsikko oli Tänään bongaan maahan muuttavia lintuja ja fasismin merkkejä. Ripaoja lainaa listaa Laurence W. Brittiltä: "Tästä havaitsemiaan kohteita voi ruksailla: voimakas, jatkuva nationalismi, ihmisoikeuksien väheksyminen, kuva vihollisesta tai syntipukista yhdistävänä tekijänä, armeijan ylivaltius, rehottava seksismi, median kontrolli, kansallisen turvallisuuden ylikorostus, uskonnon ja hallinnon limittyminen, korporaatiovallan suojelu ja työntekijöiden voiman tukahduttaminen, taiteen ja älymystön väheksyminen, rikoksen ja rangaistusten ylikorostaminen sekä laaja suosikkijärjestelmä ja korruptio."
Umberto Eccon listaa olen itsekin lainannut blogissani, mutten tiennyt sen lähdettä. Alunperin löysin Eccon listan Juha Suonpään nettisivuilta, mutta sitten koko sivut hävisivät jonnekin ja jouduin aina lainaamaan omaa blogiani. Eccon lista on kirjasta Il Fascismo Eterno, Ikuinen fasismi (1995).
Liitän lähteen omaan blogiini, jossa lista on. Tarvitsin sitä, kun me Lapinlahden Venäjä-seurassa järjestimme tilaisuuden, jossa puhuttiin Venäjästä ja Amerikasta. Kysymys kuului, miksi jättiläisvaltiot ovat niin samanlaisia.
Olen pessyt viisi koneellista pyykkiä. Jäljellä on varmasti vielä toiset viisi. Pesin kylppärin kaakelit ja tyhjentelin roskiksia. Vielä eteisen imurointi ja muutama pyykkikoneellinen. Kukkien mullanvaihto jää huomiseen.
[Vanhempi teksti] « [Sisällysluettelo] » [Uudempi teksti] | [Haku] | [Sivun yläosaan]